Mnohí si počas pandemických rokov želali návrat do sveta bez opatrení. Rok 2022 návrat do normálu priniesol. Zároveň však priniesol aj vojnu. A práve vojna sa pre minulý rok stala najdôležitejšou témou.
Ako firma, ktorá sa venuje informačnému priestoru, sme chceli vidieť ako vyzeral diskurz v informačnom priestore v minulom roku. Pozreli sme sa na kľúčové spoločenské témy, ktoré minulý rok formovali verejný diskurz na slovenských sociálnych sieťach. Z nich vznikol graf, na ktorom sú viditeľné niektoré témy a trendy. Naše dáta pochádzajú z Facebooku a počítajú počet unikátnych príspevkov k daným témam. Počty sú agregované na týždeň.
Kľúčové témy a udalosti roku 2022M
Verejný diskurz na sociálnych sieťach sa vyznačuje aj tým, že pozornosť ľudí sa mení podľa krízy, alebo témy, ktorá je práve dominantná. Náš graf veľmi dobre zachytáva tieto zmeny v pozornosti používateľov. Dobre viditeľný príklad striedania pozornosti pri rôznych témach môžete vidieť pri tragédii na Zochovej, po ktorej nasledoval teroristický útok na Zámockej. Terorista svojim útokom spustil debatu o LGBTQ+ identite, ale tú potom vystriedali komunálne voľby, ktoré preniesli pozornosť na regionálnu politiku.
Slovenská politika
Na Slovensku v roku 2022, s výnimkou ruskej invázie, rezonovali najmä domáce politické témy.
Zuzana Čaputová bola v slovenskom informačnom priestore po vojne najspomínanejšou témou. Prezidentke venovali sociálne médiá pozornosť dvakrát viac, než premiérovi Hegerovi. Druhým najspomínanejším politikom bol Róbert Fico. Pri Róbertovi Ficovi je viditeľný výrazný vrchol z jari, keď bol štyri týždne najdiskutovanejšou politickou témou v informačnom priestore. Tento vrchol koreluje práve so vznesením obvinenia proti Robertovi Kaliňákovi a Róbertovi Ficovi.
Po tom ako parlament bývalého premiéra začiatkom mája nevydal na väzobné stíhanie pozornosť publika sa postupne presunula na iné témy. V máji nastúpila téma rodinného balíčka, ktorý pripravoval minister financií. Na grafe vidno, ako na začiatku mája začal Robert Fico klesať a minister financií Igor Matovič sa stal diskutovanejšou témou.
Iný príklad presunu pozornosti podľa práve prebiehajúcej krízy je téma referenda, ktorá sa objavovala periodicky počas celého roka. Na konci leta sa riešilo ultimátum strany Sloboda a Solidarita a neskoršia demisia ministrov tejto strany. Minister Matovič neodstúpil a nejaký čas bol trendujúcou témou. Sloboda a Solidarita sa z diskurzu vytratila a od septembra sa začalo rozprávať o referende. To zostalo témou takmer celý mesiac.
V októbri prišli spoločenské tragédie. Najskôr tragédia na Zochovej a hneď potom teroristický útok na Zámockej, takže referendum sa na nejaký čas vytratilo z informačného priestoru. Referendum znovu začalo trendovať po komunálnych voľbách. Jedným z impulzov bolo vyhlásenie termínu referenda prezidentkou Čaputovou.
Zaujímavým zistením je, že hoci šport je na sociálnych sieťach relatívne veľká téma, domáce politické témy sa diskutujú oveľa viac. Napríklad rodinný balíček sa ako téma objavil počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Hoci sa slovenským hokejistom podarilo prebojovať do štvrťfinále, pomoc rodinám z dielne ministra financií bola aj tak šesťkrát väčšia téma. Ďalší príklad je Petra Vlhová, ktorá vybojovala na ZOH pre Slovensko prvú zlatú medailu v slalome. Na slovenských sociálnych médiách sa ale obranná dohodaso Spojenými štátmi spomínala dvakrát viac.
Ukazuje sa, taktiež, že veľké medzinárodné témy (s výnimkou vojny) na slovenských sociálnych sieťach obyčajne nedostávajú veľa priestoru. Napríklad prezident Biden sa v slovenskom informačnom priestore spomínal, v porovnaní s prezidentom Putinom, iba okrajovo. Rovnako, napríklad protesty v Iráne, ľavicová volebná vlna v Južnej Amerike, alebo napätý rok vo Veľkej Británii. S vínimkou vojny na Ukrajine žiadna iná globálna geopolitická téma výraznejšie netrendovala.
Krízy v roku 2022
Rok 2022 zaznamenal svoj podiel kríz a tragédií. Vojna na Ukrajine hýbala spoločenským diskurzom výrazne najviac (štyrikrát viac než prezidentka).
Začiatkom roka bola jedna z najväčších tém na sociálnych sieťach dohoda o obrannej spolupráci (DCA). Táto téma klesala vždy keď sa viac začala rozprávať o ruskej invázii. Keď sa v januári začalo seriózne upozorňovať, že Ruská armáda plánuje inváziu, DCA mierne stratila momentum. Potom na chvíľu momentum znovu získavala, ale len do dňa, kedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Ruský útok na Ukrajinu túto tému vytlačil a do konca roka už bola spomínaná len marginálne.
Téma energetickej krízy bola jedna z najdominantnejších tém minulého roka. O ekonomickej kríze sa na slovenskom Facebooku písalo viac než o Igorovi Matovičovi. Energetická kríza bola blízko spojená s Ruskou inváziou a v tom čase to bol skôr celo-Európsky diskurz spojený so sankciami proti Ruskej federácii.
Na druhej strane inflácia bola výrazne menšia téma než energetická kríza. To aj napriek tomu, že medziročný nárast inflácie za rok 2022 bol najvyšší za posledných 22 rokov.
Nehoda na Zochovej ulici spustila spoločenský diskurz ohľadom alkoholu za volantom. Keď ale prišiel teroristický útok na Zámockej ulici, téma alkoholu za volantom z verejného diskurzu na Facebooku postupne zmizla. Teroristický útok rozbehol aj verejnú diskusiu o LGBTQ+ identite. Táto téma zostala relatívne dôležitá až do konca roka, hoci sa postupne zmenšovala.
Záver
Náš graf zachytáva zmeny v pozornosti používateľov sociálnych médií, ktoré sa menili v závislosti od dominantnej krízy. S výnimkou vojny sa spoločenské témy väčšinou neudržali v diskurze dlhšie než niekoľko týždňov. Ukázalo sa, že platí politické pravidlo, že kauzou je len niečo čo v spoločnosti rezonuje dlhšie ako dva týždne.
Rok 2022 bol pre Slovensko rokom plným zmien. Covidové opatrenia sa zmiernili až na takmer predpandemickú úroveň, no zároveň prišla do východnej Európy vojna, ktorá priniesla do verejného diskurzu nové témy a trendy. Ukrajinskí utečenci, ruský krížnik Moskva, slovenský raketový systém S300, ale aj energetickú krízu.
Ľudí, okrem vojny, aj tak stále najviac trápila domáca politická situácia. O pozornosť na sociálnych sieťach sa v roku 2022 delili najmä Zuzana Čaputová, Róbert Fico a Igor Matovič. Títo politickí aktéri zvyčajne zaznamenali niekoľko rôznych vrcholov a témy sa pri nich menili počas celého roka s občasným nárastom trendovosti.